Ramazan Ayı dışında peygamber Efendimizin tuttuğu oruçlar
Ramazan Ayı dışında peygamber Efendimizin tuttuğu oruçlar
Ramazan Ayı dışında peygamber Efendimizin tuttuğu oruçlar

1-   Pazartesi ve Perşembe oruçları:
Haftanın her pazartesi ve perşembe günleri Peygamber Efendimiz (sav) oruç tutarlardı. Çünkü kulların sevap ve günahları yani yapmış oldukları ameller melekler tarafından pazartesi ve perşembe günleri Allah cc.'a sunulurmuş. O zaman dilimi içerisinde yapılmış olan hatalar, fenalıklar kalp kırmalar, kötü ameller Allah'a sunulunca melekler derlerki "Yarabbi bu kulun şu anda oruçlu. Allah cc. buyurur ki; Madem oruçlu sizde onun yapmış olduğu bu çirkin amelleri silin. Bu nedenle kulun günahları silinmiş olur. Bu pazartesi ve perşembe oruçları çok kıymetli oruçlardır.
 
2-  Şevval Orucu :
Hicri takvime göre yani Arabi aylara göre Ramazan ayından sonra Şevval a-yı gelir. İşte bu Şevval ayı içerisinde tutulması gereken oruç için Peygamber E-fendimiz şöyle buyurmuştur: Kim şevval ayında altı gün oruç tutar ise bir seneyi oruçlu geçirmiş gibi sevap alır.
 
3- Siyami Biyd Orucu:
Kameri yani Arap aylarının 13.14.15. günleri tutulan oruçtur. Hz.Adem babamız yeryüzüne inince güneşten yandı, karardı. Allah cc.'ı ona oruç tutmasını emretti. İlk gün oruç tuttu. Bedenin 3'te 11 ikinci gün 3'te 2'si üçüncü gün ise vücudunun tamamı beyazlaştı. Bu sebepten biyd (beyazlaşma) diye isimlen-dirildi. Allah-u Teala'nın bu orucu tutanlarda günahlardan temizlenerek bembeyaz olma mesajı vardır.
 
4-   Hz.Davut (as.) orucu:
Hz. Davut a.s. Bir gün oruç tutar, bir gün oruç tutmazmış. İşte bu şekilde tutulan oruçlara Hz. Davut (as.) orucu denir. Bu orucu tutmak çok zordur. Nefse çok zor gelen bir ibadettir. Her gün tutulsa zamanla insan alışır, kolay gelir. Fakat bir gün tutup bir gün tutmamak nefse zor gelen bir ibadettir. Bu nedenle sevabı çok olan bir oruçtur.
 
5-   Zilhicce ayı orucu:
Arap aylarından olan Zilhiccenin 10.günü kurban bayramıdır.İşte bu ayın ilk dokuz günü tutulan oruca Zihicce Orucu denir.Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur.:Amellerin Allah-u Teala'nın katında en sevimli olanı Zilhicce ayının ilk on gününde yapılanlardır.O günlerde bir gün oruç tutmak bir sene oruç tutmak gibidir. Arefe günü tutulan oruçta Kadir gecesine denk gelen bir oruçtur.O kadar kıymetlidir.
 
6-  Muharrem Ayında Tutulan Oruç:
Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: Sevgili ashabım ve ümmetim! Muharrem ayının ilk on gününde dikkatli olun.O günlere saygıda kusur etmeyin.Öğünlerde oruç tutmak ve diğer ibadetleri yapmada büyük sevap vardır.O günlerde Allahu Teala Hz. yerleri gökleri Levh-i Mahvuz (olacak,olmuş her şeyin yazılı olduğu tahta)'u kalemi ve insanların atası olan Hz.Ademi yaratmıştı.Kıyamet o günlerde kopacaktı.Allah-u Teala Hz. Hz.Nuh Peygamberi ve beraberinde inananları tufandan kurtarmıştır. Yine Peygamber Efendimiz (Sav)şöyle buyurmuştur:
Ramazandan sonra oruçların en faziletlisi Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farz namazlarından sonra en faziletli namaz gece namazıdır.
 
7-   Recep Ayı Orucu:
Peygamber Efendimiz    (Sav)şöyle buyurmuştur: Recebin ilk günü oruç tutan kimselerden günahlar yer ile gök arası uzaklaştırılır.                                       
Yine Peygamber Efendimiz (Sav) şöyle buyurmuştur: Recebin başında, ortasında 
ve sonunda oruç tutana muhakkak tamamını tutmuş sevabı verilir.
 
8- Şaban Avı Orucu:
Ramazandan sonra en üstün oruç Ramazan hürmetine Şaban ayında tutulan oruçtur buyuran Peygamber Efendimiz (Sav)şöyle buyurmuştur: Her kim Şabanın başında, ortasında ve sonunda üç gün oruç tutar ise 70 sene ibadet etmiş gibi olur. O sene ölür ise şehittir. 
 
FAZİLETLİ GÜN VE GECELER
1-  Kadir Gecesi ve gündüzü
2-  Mevlit Gecesi ve gündüzü
3-  Regaib Gecesi ve gündüzü
4-  Miraç Gecesi ve gündüzü
5-  Aşure Gecesi ve gündüzü
6-  Berat Gecesi ve gündüzü
7-  Cuma Gecesi ve gündüzü
8-  Bayram Geceleri ve gündüzleri
9-  Pazartesi - Perşembe günü
10-  Eyyam-ı Biyd.(Hicri ayların 13.14. ve15. gün ve geceleri

teknede iftar
ankara iftar