pratik iftar yemekleri
pratik iftar yemekleri
insanın hobisini iş haline dönüştürdüğünde başarılı olacağına inanan Burcu Yeğenoğlu, ankaradaiftar.com  için yazdı. 
 
Çılbır, protein bakımından oldukça zengin olan yumurta ile hazırlanan geleneksel olduğu kadar da pratik bir yemektir.  Ancak bu yemekte en önemli olan kısım, suda yumurtayı dağıtmadan kıvamında pişirebilmektir.
 
Bu yöntemin adı ‘poşe etmek’tir. Balık, tavuk göğsü gibi etleri de içerisine çeşitli lezzetlendiriciler katıp (limon, taze baharatlar, çeşitli sebzeler) kaynayan fakat çok fokurdamayan suyun içerisinde bu yöntemle pişirebilirsiniz. Ben özellikle somonu bu yöntemle pişirmeyi çok seviyorum. Hem ızgaradan daha hafif oluyor hem de balığın tadını çok daha iyi alabiliyorum.
 
Yumurtayı bu yöntemle pişirip çılbır yapmak için bir kaç şeye dikkat etmemiz gerekiyor:
 
Öncelikle kaynayan suyun sıcaklığı çok önemli. Su kaynar olmalı ancak çok fokurdamamalı, su kaynadıktan sonra ocağın altını kısıp yumurtayı bu şekilde pişirmek gerekiyor. Yumurtanın dağılmasını önlemek için suya bir-iki yemek kaşığı sirke ilave edin. Yumurtanızı bir kaba kırın ve tek tek tencereye alın. Öncesinde bir kepçe yardımıyla suyu karıştırarak bir girdap oluşturun ve suya çok yakın bir şekilde yumurtayı bırakın. Poşe yumurtanın akları tamamen pişmiş, sarıları ise rafadan kıvamda olmalıdır. Yumurtaları 3-4 dakika haşlayıp bir kevgir yardımıyla kağıt havlunun üzerine çıkartın. Kenarlardan sarkan yumurta beyazlarını bir bıçak yardımıyla temizleyip düzgün bir şekil verdikten sonra servis edin.

teknede iftar
ankara iftar